Skip to main content

Eksponāts

thumbnail

Kukaiņi

Lapkoku praulgrauzis (Osmoderma eremita)

Lapkoku praulgrauzis (Osmoderma eremita) ir vabole, kuras kāpuri 3–4 gadus barojas ar prauliem – satrupējušu koksni ozolu, liepu, kļavu, zirgkastaņu un citu platlapju dobumos. Latvijas un ES likumi nosaka, ka lapkoku praulgrauža atradnes ir jāaizsargā, veidojot mikroliegumus vietās, kur suga ir sastopama.

 

Blāvais praulgrauzis (Gnorimus variabilis)

Blāvais praulgrauzis (Gnorimus variabilis) ir sastopams vēl retāk nekā lapkoku praulgrauzis. Šī vabole ir ierakstīta Latvijas Sarkanās grāmatas 1. kategorijā, un arī šīs sugas saglabāšanai ir nepieciešami mikroliegumi.

 

Lielais priežu smecernieks (Hylobius abietis)

Lielajam priežu smecerniekam (Hylobius abietis) taustekļi atrodas smecera galā, nevis pie tā pamatnes. Pieaugušas vaboles dzīvo 1–4 gadus un apgrauž skujkoku mizu un pumpurus, bet kāpuri grauž garas un diezgan platas ejas atmirstošu un nocirstu skujkoku saknēs.

 

Lielais priežu lūksngrauzis (Tomicus piniperda)

Lielais priežu lūksngrauzis (Tomicus piniperda) ir viens no izplatītākajiem priežu kaitēkļiem Ziemeļeiropā, kas visvairāk bojā priedes, bet apdraud arī egles un lapegles. Visvairāk kaitē pieaugušās vaboles, kuras apēd jaunos priežu dzinumus. Kāpuri attīstās ejās zem koku mizas.

 

Lauka maijvabole (Melolontha melolontha)

Lauka maijvabole (Melolontha melolontha) ir līdz 3,5 cm gara brūnganmelna vabole. Vaboles izkūņojas maija beigās vai jūnija sākumā un dzīvo 4–6 nedēļas, barojoties ar dažādu lapkoku lapām. Kāpuri attīstās augsnē 3–4 gadus un apgrauž koku saknes.

 

Meža maijvabole (Melolontha hyppocastani)

Meža maijvabole (Melolontha hyppocastani) ir līdz 2,5 cm gara vabole. Šī suga ir retāk sastopama, tomēr dažkārt bojā priežu stādījumus. Atšķirībā no lauka maijvaboles, ķermeņa pakaļgals tai ir strupāks un klāts ar matiņiem. Vaboles attīstības cikls ilgst 4–5 gadus.

Sazinies ar mums